„Das Elisabeth-Tor von innen fotografiert von Theodor Glatz um 1860” // „Poarta Elisabeta / Gușteriței fotografiată din interior de Theodor Glatz în jurul anului 1860”
Ilustrație originală
Această fotografie rară, cu valoare istorică și documentară, a fost realizată în jurul anului 1860 pe strada Elisabeta, astăzi strada 9 Mai, de către renumitul fotograf sibian Theodor Glatz. Fotografia pe hârtie albumină, 20,9 x 18 cm, număr de inventar GD 16986, a fost făcută după demolarea turnului mic ( interior ) de la Poarta Elisabeta/ Gușteriței // Elisabethtor în anul 1855 și înainte de dărâmarea turnului mare ( exterior ), în anul 1865.
Stânga: variantă editată policrom <> o <> Dreapta: variantă editată alb-negru
În spatele zidului de fortificație din partea stăngă a turnului de poartă se distinge vârful acoperișului Capelei Sfânta Cruce. În interiorul capelei se află „Sfânta Cruce” realizată în 1417 de Petrus Lantregen dintr-un singur bloc de piatră.
Se pare că fotograful Theodor Glatz a lăsat posterității doar două fotografii în care apare Poarta Elisabeta // Elisabethtor. Această fotografie, realizată din interiorul orașului după demolarea turnului mic ( interior ) în anul 1855, și o altă fotografie în care se vede turnul mare ( exterior ) de la Poarta Elisabeta, fotografiat din exterior.
~~~o~~~
Stânga: Acuarela lui Johann Böbel din 1858 arată Poarta Elisabeta după demolarea turnului interior în 1853.
Dreapta: Acuarela realizată de Johann Böbel în 1852 arată cele două turnuri de la Poarta Elisabeta.
~~~o~~~
La mijlocul sec.15 ( c.1457 ) a fost ridicată centura a patra cu turnurile şi porţile aferente, incluzând oraşul de jos în sistemul de fortificaţii. Apărarea și intreținerea zidurilorilor, turnurilor, bastioanelor şi porţilor orașului a fost dată în grija breslelor Sibiene (~1457). Din această perioadă datează și Poarta Elisabeta/ Gușteriței // Elisabethtor.
Poarta Elisabeta/ Gușteriței // Elisabethtor a fost construită împreună cu zidul incintei a IV-a, finalizată 1457. Turnul interior a fost demolat în anul 1853, turnul exterior în anul 1865. Poarta Elisabeta a fost apărate și întreținute de breasla Cojocarilor // Kürschnerzunft.
Lângă Poarta Elisabeta se afla Turnul Săpunarilor // Seifensiederturm. În camera de la primul etaj existau trei pereți împodobiți cu picturi murale reprezentând lupte cu turcii. La etajul al doilea se afla locuinţa paznicului de turn.
~~~o~~~
Colaje realizate cu ajutorul ilustrațiilor din arhiva personală și arhiva grupului de Facebook Alt-Hermannstadt. Fotografia sepia, în care apare strada Elisabeta (astăzi str. 9 Mai) și Poarta Elisabeta/ Gușteriței după demolarea turnului interior 1856, a fost realizată de fotograful Theodor Glatz în jurul anului 1860. După această fotografie pictorul sibian Johann Böbel a realizat pictura folosită la primul colaj.
~~~o~~~
Theodor ( Tivadar ) Glatz s-a născut la Viena pe data de 10 decembrie 1818 și a decedat la Sibiu la 3 aprilie 1871. Theodor a fost fiul lui Jakob Glatz ( 1776-1831 ), scriitor, pedagog și teolog renumit, de etnie germană din regiunea Țips ( Zips ) Slovacia. Fratele lui Theodor, Eduard Glatz ( 1812-1889 ) a fost un cunoscut publicist la Budapesta, iar sora lui Theodor, Mathilde ( von Asbóth ) a fost pictoriță. În 1871, fiica Mathildei, Kamilla ( Camilla ) a moșteni împreună cu sora ei atelierul unchiului Theodor Glatz. Din 1875 până în 1897 atelierul a fost în posesia Kamillei Asbóth. În 1897, atelierul fotografic a fost cumpărat de Emil Fischer. ( sursă: Julius Bielz „Die Graphik in Siebenbürgen” / 1947 Sibiu – Hermannstadt, Gedruckt in der Offizin der Corvina-Druckerei. )
Ilustrații din arhiva grupului de Facebook Alt-Hermannstadt.






