-
2014-12-31
Pe centru… totul se întîmpla pe centru! Doamnele elegante cu pălărie, domnii scorţoşi cu bastoane, ofiţerii spilcuiţi cu cizme strălucitoare, trăsurile, umbreluţele, bîrfele, partidele de cărţi, aranjamentele, micile plimbări dintr-un capăt la celălalt ca să vezi şi să fii văzut… pe centru, Bălcescu sau în trecut Heltauer Gasse – artera oraşului, în ea pulsează viaţă şi se scurge în Piaţa Mare. Aici pe colţ, după mulţi ani, ne-am aşezat şi noi pe scaunele refăcute în catifea roşie, mobilă albă, mari oglinzi pe pereţi. Cofetăria bucuriilor noastre şi a chiulului din liceu se numea Perla. Era pe atunci paradisul dulce! Pe tejgheaua de marmură te îmbiau bomboane fondant (delicatase la 100 de lei kg!), pricomigdale, sărăţele în pachete legate cu fundă, sarailie şi baclavale înotînd în miere, migdale şi nuci, Doboş tort cu glazură lucioasă, tort Diplomat tot în frişcă uşoară şi înţesat cu portocale zaharisite, Mascote, Joffre şi torturi diferite, Choux a la creme, Profiterol impunator construit ca la Paris, Savarine zemoase şi semeţe şi desigur minunata caffe frappe… ahh, ce dulce ne era chiulul de la orele de fizică!
Adriana Moscicki
Großer Ring / Heltauer Gasse // Piața Mare / Str. N. Bălcescu – AK gelaufen 1901
-
2014-12-31
Sibiu – Hermannstadt – Nagyszeben – „Veduta da Ponente della Citta di Hermanstadt“ 1699 (G.M.Visconti)
-
2014-12-30 /2
-
2014-12-30 /1
-
2014-12-30 „Jurnalul unei hăbăuce“
Ce aminitiri să iau cu mine, îmi spun? Să le iau unde? Cîte amintiri stau chircite în cotloane întunecate? Şi ce resort, precum Madeleine a lui Proust le învie? Sau poate sunt amintiri ce nici nu vreau să învie… să rămînă așa, mumificate în întuneric!
Orașul! da, orașul s-a trezit în mine ca o caracatiță, îşi suceşte braţele înăuntru şi mă sfîşie. Zi de zi am bătut pietrele lui şi aceiași lei ponosiți se decolarau sus pe un zid, aceleași cariatide țineau pe umeri un balcon, prin aceleași ganguri întunecoase treceam cu spaimă, mirosea a pișat și bețivanii găseau acolo loc bun de a și deșerta beșica. Şi ochii caselor stăteau ațintiți pe noi, în nemișcare mereu, dar le simțeai în spate privirea arzînd. Ani am trecut pe lîngă ziduri şi porți și turnuri și-mi părea firesc să stea acolo fără să le văd. Uite, acum în mine crește orașul în voie şi sălbatic: casele se urcă una peste alta ca un turn de frişcă, ferestre și porți se colorează în roșu și albastru, turnurile sunt în ocru şi semețe, ca niște imense cartițe sapă în mine galerii, treceri secrete dintr-un capăt la celălalt al corpului meu oraș… Pietre îmi curg prin sînge și ticăit pe macadam îmi pulsează la tîmplă și pe artera mea merge zguduit un tramvai roșu. Stau pe o bancă de lemn cu fruntea lipită de geam. Linia traversează orașul și-l despică în două cu veselie. Oamenii se îmbulzesc, precupețe merg spre gară, au sacoșe pline de cumpărături, ciobani cu desagi din lînă de oaie mirositoare, cu pălărioare negre sus pe scăfîrlie, doamne cu pantofi de lac şi ciorapi cu dungă, muncitori cu mîini negre mirosind a transpirație. Ah, îmi spun, acum ajungem în Piața Mare! Omul cu toneta de îngheţată stă aproape de linie. Are pe cap o bonetă albă și halat, ridică un capac strălucitor şi scoate din burta tonetei îngheţata de ciocolată sau de fistic, sau de vanilie… nu are decît două gusturi. De obicei e ciocolată şi vanilie. Cu lingura rotundă specială scrijeleşte pasta îngheţată, uneori bila e marmorată, căci gusturile se amestecă sau lingura a săpat adînc în granița celor două gusturi şi ele se așează cu grijă în coșulețul de napolitană, îl aud scrîşnind cînd lingura se scutură şi tremură să și lase preţioasa încărcătura… Da, uite toneta cu îngheţată lîngă linii şi vagonul se hurducăie și se opreşte cu scrîşnit lung pe linii. Uraaa! vînzătorul e acolo zgribulit!
Adriana Moscicki – Jurnalul unei hăbăuce
https://www.facebook.com/zeitreise.hermannstadt.sibiu.nagyszeben
-
„心 xīn / Heart Cœur Herz” ~ Kalligrafie / 2009
-
„道 ~ Pfad“ / 1970
-
„Pierrot” / 1974
-
„Ölfarben” 1 ~ Ölfarbe auf Papier / 1972
-
„Portrait” ~ Kaltnadelradierung / 1989
-
„Masken” ~ Tempera auf Papier / 1974
-
„Lilith” / 1978
-
„Ölfarben” 2 ~ Ölfarbe auf Papier / 1973
-
„Augen-Blick” / 1992
-
„Das Urteil des Paris” ~ Ölfarbe auf Leinwand / Anfang der 1970er Jahre
Das Ölgemälde, „Das Urteil des Paris”, hatte ich Anfang der 1970er Jahre gemalt. Es war ein Hochzeitsgeschenk für meine viel zu früh verstorbenen Trauzeugen Adele und Siegfried. In meiner Kopie trägt der hinter Paris stehenden Götterbote Hermes meine Gesichtszüge. Das Originalgemälde, „Urteil des Paris“, des flämischen Malers Hendrick van Balen (1575-1632) von 1608, hängt im Brukenthal Museum zu Hermannstadt.
-
„Zeitlos” / 1976
-
„Der Glaube” / 2008
-
„ecce homo” ~ Ätztechnik / 1989
-
„Familie” ~ Ölfarbe auf Leinwand / 1972-1987
-
„In den Karpaten” / 1986
-
„Sketch” / 1978
-
„Buch” ~ Ölfarbe auf Karton / 1987-2006
-
„Stezii-Tal” / 1986
-
„Bildnis mit Kreuz” ~ Ölfarbe auf Papier / 1987
-
„Zeitsplitter” / 1989
-
„Nachtlager” / 1974
-
„Kartusche” ~ Hinterglasvergoldung / 1989
-
„Abschied” / 1972
-
„Novalis“ / 1987
-
„Selbstbildnis” Bleistiftzeichnung / 1977
-
„Skizzen mit Kugelschreiber” / 1978
-
„Skizzen mit Kugelschreiber“ / 1978
-
„Feuer & Wasser” ~ Ölfarbe auf Karton / 1972
-
„Transit” / 1971
-
„Erntezeit” / 1971
-
„di Niccolo” / 1971
-
„Eingebilderte Harmonie” ~ Collage / 1972
-
„風水 ~ fēng shuǐ Steingarten“ / 1970
-
„Dreher” / 1971
-
„Mondschatten” / 1971


















































