Alt-Hermannstadt // Sibiu // Nagyszeben

„Erster Blumentag in Hermannstadt ~ 18. Juni 1911” // „Prima ediție a Zilei florilor la Sibiu ~ 18 iunie 1911”

Acum 115 ani, pe 18 iunie 1911, asociaţia femeilor din Sibiu, „Hermannstädter Frauenverein”, a organizat prima ediție a „Zilei Florilor” // „Blumentag”, cu scopul de a sprijini financiar Școala Evanghelică de Fete din Sibiu. Cu acea ocazie a fost realizată această fotografie stradală deosebit de frumoasă pe strada Dealului ( în germană Berg Gasse, în maghiară Hegy utca ).
Instantaneul, în care se văd persoane îmbrăcate în ținute de sărbătoare într-o trăsură împodobită cu ghirlande de flori, a fost făcut în Piațeta Iosefină lângă „Fântâna Josefină” // „Josefbrunnen”. Fântăna ornamentală, ( în germană, Zierbrunnen ), dedicată împăratului Josif al II-lea, a fost construită în 1905 și este cunoscută sibienilor sub numele de „Mama și copilul”.

Zilele florilor au avut loc în diferite orașe germane în perioada cuprinsă între 1910 și începutul Primului Război Mondial. În fiecare an, o anumită floare era aleasă ca temă principală, iar în scopuri caritabile se distribuiau flori artificiale în schimbul unor donații bănești. Străzile erau decorate cu florile respective și se vindeau mâncare și băuturi.
Cea mai răspândită formă a Zilei Florilor era Ziua Margaretei. Alte zile ale florilor, organizate în scopuri caritabile, erau Ziua Albăstrelei ( Kornblume ) și Ziua Trandafirului de gard ( Heckenrose ) și Ziua Anemonei.

La Sibiu, Zileie Florilor au fost organizate pe 18 iunie 1911, pe 23 iunie 1912 și pe 8 iunie 1913.
Ilustrație din arhiva grupului de facebook Alt-Hermannstadt.

Eine Antwort schreiben

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert